Senna verzus Prost

Senna verzus Prost. Príbeh najväčších rivalov v histórii F1

 Vychádza kniha o vzťahu medzi temperamentným Brazílčanom a uhladeným Francúzom.

 Obaja mali majstrovský štýl jazdy, obaja sa stali legendami. Panovala medzi nimi rivalita, dokonca aj keď boli súčasťou rovnakého tímu. Teraz sú hlavnými hrdinami knihy „Ayrton bol vždy taký. Chcel bojovať a jeho najväčšou motiváciou bolo bojovať so mnou a poraziť ma,“ konštatuje v nej Alain Prost.

Autorom knihy je Brit Malcolm Folley. Ako športový novinár sa pohyboval v zákulisí F1, a tak podáva mnoho zasvätených informácií. Ako hovorí: „V F1 sa klebetí, aj keď sa nič nedeje. No o niektorých pretekároch sa klebetí neustále.“

Veľké mená F1 v jednej knihe

Kniha prináša osobnú výpoveď Alaina Prosta a jeho vzťah s Ayrtonom Sennom komentujú aj ďalšie známe osobnosti ako Martin Brundle, Damon Hill, sir Frank Williams, Bernie Ecclestone, James Hunt, Gerhard Berger.

 „Ayrtonovi ste mohli povedať čokoľvek, no len čo si sadol do monopostu, túžil po jedinom: vyhrať za každú cenu,“ spomína tímový koordinátor Jo Ramirez. Samotný Senna videl svoj štýl jazdy inak: „Počas rýchleho kola v kvalifikácii zbytočne neriskujem – ani medzi inými jazdcami počas pretekov.“

Na stránkach knihy sa stretnete aj so slávnym Enzom Ferrarim, Ronom Dennisom, Rolandom Ratzenbergerom, Nikim Laudom či Michaelom Schumacherom a ďalšími hviezdami.

Ako dobrá detektívka

Konflikty, zúrivé súťaženie na trati, zranenia. Priateľstvá, víťazstvá, prehry. Smrť. To všetko je súčasťou F1, a teda aj knihy Senna verzus Prost.

Autor má rozprávačské nadanie a vtiahne čitateľov do deja. Vykresľuje, ako prebiehal štrajk pretekárov za lepšie podmienky, prečo sa Senna rozišiel s manželkou či koľko zarábal, ako boli monoposty vystavené špionáži, čím je jedinečná Veľká cena Monaka, prečo Prost odmietal pretekať v daždi aj ako sa jazdci vyrovnávajú so smrteľnými nehodami na trati. 

Vzťah Sennu a Prosta mal nečakaný záver. Viac neprezradíme, aby sme ich knižný príbeh nepokazili. A napokon prišiel tragický 1. máj 1994, keď Sennov monopost v rýchlosti 210 km/h narazil do betónového múru.

Záznamy neboli nájdené...